Podolog

ZAKRES CZYNNOŚCI OFEROWANYCH PRZEZ PODOLOGA W NIEPOŁOMICACH

       PODOLOG     to specjalista zajmujący się stopami. W jego gestii leży diagnostyka zmian na stopach, leczenie, rehabilitacja i ewentualnie skierowanie do konkretnego specjalisty w razie poważniejszych schorzeń stóp.

Zakres wykonywanych zabiegów podologicznych w naszym salonie w Niepołomicach:

 • badanie chorób płytki paznokciowej;
 • fachowe skrócenie paznokci trudnych do pielęgnacji;
 • zabiegi na paznokciach wrastających ( stan zapalny, ziarnina);
 • zabiegi na paznokciach wkręcających się.
 • opatrywanie pękających pięt;
 • rekonstrukcja paznokci;
 • założenie klamry UNIBRACE;
 • usuwanie brodawek, odcisków modzeli;
 • oczyszczanie paznokci zmienionych chorobowo;
 • wkładki odciążeniowe PWO15
 • diagnozowanie i leczenie zmian w obrębie stóp u dzieci.

INFORMACJE PODOLOGICZNE

Paznokcie wkręcające się powstają wtedy gdy boki paznokci ściskają łożysko i wbijają się w wał paznokciowy tak, że po pewnym czasie cały palec zaczyna bardzo boleć. Podczas kształtowania się wrastających paznokci bardzo często dochodzi do silnych rogowaceń wałów paznokciowych. W zależności od przypadku, podolog dobiera odpowiednią terapię. Najczęściej jest to prawidłowe obcięcie paznokci, oczyszczenie wału paznokciowego, a potem założenie klamry ortonyksyjnej. Dodatkowo zakładana jest tamponada z preparatem zmiękczającym zarówno wał paznokciowy, jak i płytkę paznokcia.

Wrastające paznokcie — są dwa powody ich wrastania. Pierwszy dotyczy paznokci rosnących samoistnie w dół, wbijając się w wał paznokciowy. Może to być również przypadłość genetyczna. Drugi przypadek dotyczy paznokci wrastających ze względu na uraz mechaniczny. Bardzo częstym powodem takich urazów jest chodzenie w ciasnych, zwężanych i mało wygodnych butach. Innym powodem jest zbyt krótkie lub nieprawidłowe obcinanie paznokci stóp. Dodatkowym czynnikiem jest także specyficzna praca zawodowa lub przeciążenie stóp podczas treningów.

Brodawki (kurzajki) wywołane przez wirusa brodawczaka ludzkiego – HPV, który ma wiele odmian. Jest to grudkowata zmiana skórna o nierównej powierzchni. Najczęściej pojawiają się na stopach i dłoniach, ponieważ miejsca te są gorzej ukrwione niż reszta ciała. U nas leczymy je metodami:  elektrokoagulacją, plasmą, przymoczkami (TCA) oraz patyczkami Silverin 75%.

Odcisk to reakcja obronna skóry na zwiększony nacisk. W miejscach zwiększonego naporu pojawia się wzmożone wytwarzanie komórek rogowych, przez co twardnieje skóra. Przez nacisk twarde komórki są dalej wgniatane w skórę, co powoduje ból. Jeżeli odcisk ulegnie zapaleniu, pojawia się swędzenie i zaczerwienienie. Leczenie polega na pielęgnacji maściami, plastrami lub na usuwaniu przez lekarza chirurga.

Modzel to nadmierne rogowacenie naskórka, które powstaje na podeszwie stopy, pięcie lub na wyniosłościach kostnych. Są to narośla zgrubiałej skóry w kolorze żółtawym i o nieostrych granicach. Są szczególnie bolesne i powodują piekący ból. Skóra, która jest ugniatana, obumiera z powodu braku ukrwienia, co powoduje głęboki i niezwykle przykry ból. Leczenie tylko przez ścieranie lub usuwanie.

Odciążanie bolesnych miejsc za pomocą ortez. Służą one do korekcji deformacji w obrębie palców stóp (np. halluksy, palce młotkowate), odciążania miejsc bolesnych (np. po usunięciu odcisków, pękających pięt), minimalizowania dolegliwości bólowych różnych partii stopy (np. kości śródstopia). Obecnie najlepszym z materiałów służących do tego celu jest gąbka Ligasano oraz wkładki PWO15.

Rekonstrukcja paznokci, czyli odbudowa paznokcia zastępczego; Rekonstrukcja paznokci jest częstym zabiegiem wykonywanym przez podologa, może mieć charakter czysto estetyczny, ale bywa, że jest pomocny także w rekonstrukcji po uszkodzeniu mechanicznym płytki, wycięciu czy zniekształceniu chorobowym. Do rekonstrukcji używa się specjalnego żelu z substancją przeciwgrzybiczną.

Pielęgnacja stopy cukrzycowej; Postępująca choroba prowadzi do zamierania połączeń nerwowych i pogorszenia ukrwienia, co może doprowadzić do utraty czucia. Samodzielne wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych w obrębie stóp, bez użycia sterylnych narzędzi, może być więc niebezpieczne dla tych chorych osób. Pielęgnacja u podologa polega na stosowaniu odpowiednich preparatów przystosowanych dla diabetyków.

 Klamry na wrastające paznokcie są jedną z najlepszych metod korekcji nieprawidłowo rosnących paznokci. Są porównywane do aparatu ortodontycznego. Głównym celem jest wyprostowanie paznokci i nadanie im prawidłowego toru wzrostu. Podolog ma kilka rodzajów klamer do wyboru i dobiera je w zależności od potrzeby danej dysfunkcji. W Angelium stosujemy najlepszą na rynku podologicznym UNIBRACE.

W salonie Angelium Spa w Niepołomicach mogą Państwo skorzystać z usług podologicznych. Postaramy się pomóc w każdym problemie i dobierzemy odpowiedni rodzaj usług bądź leczenia. Jeśli chcą skorzystać Państwo z usług najlepszego w Małopolsce podologa, zapraszamy do Angelium w samym centrum tego województwa małopolskiego — w Niepołomica

O nas

JOLA ZALEWSKA
Właścicielka Salonu Angelium Spa

Godziny
otwarcia

Pn. - Pt.
10:00 -18:00
Sobota
tylko wieczory szlafrokowe

Kontakt