Podolog

ZAKRES CZYNNOŚCI OFEROWANYCH PRZEZ PODOLOGA W NIEPOŁOMICACH

PODOLOG to specjalista zajmujący się stopami. W jego gestii leży diagnostyka zmian na stopach, leczenie, rehabilitacja i ewentualnie skierowanie do konkretnego specjalisty w razie poważniejszych schorzeń stóp.

Zakres wykonywanych zabiegów podologicznych w naszym salonie w Niepołomicach:

  • badanie chorób płytki paznokciowej;
  • fachowe skrócenie
  • paznokci trudnych do pielęgnacji;
  • zabiegi na paznokciach wrastających i wkręcających;
  • wkręcające się paznokcie charakteryzują się tym, że mają kształt rurkowaty.

 

Zakręcające boki paznokci ściskają łożysko i wbijają się w wał paznokciowy tak, że po pewnym czasie cały palec zaczyna bardzo boleć. Podczas kształtowania się wrastających paznokci bardzo często dochodzi do silnych rogowaceń wałów paznokciowych. W zależności od przypadku, podolog dobiera odpowiednią terapię. Najczęściej jest to prawidłowe obcięcie paznokci, oczyszczenie wału paznokciowego, a potem założenie klamry ortonyksyjnej. Dodatkowo zakładana jest tamponada z preparatem zmiękczającym zarówno wał paznokciowy, jak i płytkę paznokcia.

– wrastające paznokcie — są dwa powody ich wrastania. Pierwszy dotyczy paznokci rosnących samoistnie w dół, wbijając się w wał paznokciowy. Może to być również przypadłość genetyczna. Drugi przypadek dotyczy paznokci wrastających ze względu na uraz mechaniczny. Bardzo częstym powodem takich urazów jest chodzenie w ciasnych, zwężanych i mało wygodnych butach. Innym powodem jest zbyt krótkie lub nieprawidłowe obcinanie paznokci stóp. Dodatkowym czynnikiem jest także specyficzna praca zawodowa lub przeciążenie stóp podczas treningów.

– rozpoznanie kurzajek, odcisków, modzeli;

– kurzajki to brodawki wywołane przez wirusa brodawczaka ludzkiego – HPV, który ma wiele odmian. Jest to grudkowata zmiana skórna o nierównej powierzchni. Najczęściej pojawiają się na stopach i dłoniach, ponieważ miejsca te są gorzej ukrwione niż reszta ciała. Leczy się je preparatami aptecznymi lub przez wymrażanie czy elektrokoagulację.

– odcisk to reakcja obronna skóry na zwiększony nacisk. W miejscach zwiększonego naporu pojawia się wzmożone wytwarzanie komórek rogowych, przez co twardnieje skóra. Przez nacisk twarde komórki są dalej wgniatane w skórę, co powoduje ból. Jeżeli odcisk ulegnie zapaleniu, pojawia się swędzenie i zaczerwienienie. Leczenie polega na pielęgnacji maściami, plastrami lub na usuwaniu przez lekarza chirurga.

– modzel to nadmierne rogowacenie naskórka, które powstaje na podeszwie stopy, pięcie lub na wyniosłościach kostnych. Są to narośla zgrubiałej skóry w kolorze żółtawym i o nieostrych granicach. Są szczególnie bolesne i powodują piekący ból. Skóra, która jest ugniatana, obumiera z powodu braku ukrwienia, co powoduje głęboki i niezwykle przykry ból. Leczenie tylko przez ścieranie lub usuwanie.

– odciążanie bolesnych miejsc za pomocą ortez. Służą one do korekcji deformacji w obrębie palców stóp (np. halluksy, palce młotkowate), odciążania miejsc bolesnych (np. po usunięciu odcisków, pękających pięt), minimalizowania dolegliwości bólowych różnych partii stopy (np. kości śródstopia). Obecnie najlepszym z materiałów służących do tego celu jest gąbka Ligasano.

– niwelowanie i pomoc w zmniejszaniu i pielęgnacji halluksów;

– protetyka paznokci, czyli odbudowa paznokcia zastępczego; Rekonstrukcja paznokci jest częstym zabiegiem wykonywanym przez podologa, może mieć charakter czysto estetyczny, ale bywa, że jest pomocny także w rekonstrukcji po uszkodzeniu mechanicznym płytki, wycięciu czy zniekształceniu chorobowym. Do rekonstrukcji używa się specjalnego żelu z substancją przeciwgrzybiczną.

– opatrunki na pękających piętach;

– pielęgnacja stopy cukrzycowej; Postępująca choroba prowadzi do zamierania połączeń nerwowych i pogorszenia ukrwienia, co może doprowadzić do utraty czucia. Samodzielne wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych w obrębie stóp, bez użycia sterylnych narzędzi, może być więc niebezpieczne dla tych chorych osób. Pielęgnacja u podologa polega na stosowaniu odpowiednich preparatów przystosowanych dla diabetyków.

– dobór ortez, nakładanie kilku rodzajów klamer. Klamry na wrastające paznokcie są jedną z najlepszych metod korekcji nieprawidłowo rosnących paznokci. Są porównywane do aparatu ortodontycznego. Głównym celem jest wyprostowanie paznokci i nadanie im prawidłowego toru wzrostu. Podolog ma kilka rodzajów klamer do wyboru i dobiera je w zależności od potrzeby danej dysfunkcji.


W naszym salonie w Niepołomicach mogą Państwo skorzystać z usług podologicznych. Postaramy się pomóc w każdym problemie i dobierzemy odpowiedni rodzaj usług bądź leczenia. Jeśli chcą skorzystać Państwo z usług najlepszego w Małopolsce podologa, zapraszamy do Angelium w samym centrum tego województwa — w Niepołomicach!

O nas

JOLA ZALEWSKA
Właścicielka Salonu Angelium Spa

Godziny
otwarcia

Pn. - Pt.
10:00 -18:00
Sobota
tylko wieczory szlafrokowe

Kontakt